"Карантинна випічка" і біотехнології. Яким був 2020 рік для "Ензиму"

01 Березня 2021

Як лідер українського ринку дріжджів диверсифікує бізнес та готується випускати інноваційні продукти 

Під час першого локдауну в березні 2020 з полиць в один момент зникли не лише гречка і туалетний папір. Траплялись випадки, коли покупцям було важко знайти дріжджі. У деяких магазинах продавали не більше двох пачок «в одні руки», а подекуди й зовсім розкупили. 

Як пояснюють в «Компанії Ензим», найбільшому виробнику дріжджів в Україні, така ситуація була спровокована штучним ажіотажем. Карантин припав на передвеликодній місяць, коли підвищений попит на дріжджі є традиційним. А із запровадженням обмежень люди почали більше випікати вдома, тож і купували, щоб «точно вистачило».

Втім, проблема існувала недовго. Адже, незважаючи на карантин, виробництво «Львівських дріжджів» ні на день не зупинялося і компанія виконувала всі заявки від споживачів в повному обсязі. У березні навіть встановили власний рекорд – виготовили 4700 тонн дріжджів.

Закономірно, через локдаун нових постачальників шукали і європейські дистриб’ютори. «Компанії Ензим» вдалося використати цю можливість та, серед іншого, збільшити у два з половиною рази обсяг роздрібного продажу пресованих хлібопекарських дріжджів у торгових мережах Польщі, Угорщини та Румунії.

Загалом у 2020 році експорт продукції «Ензиму» вперше сягнув майже 21 тисячі тонн та склав 45% від усіх продажів. Роками раніше ця цифра не перевищувала 40%.

Розширилась і географія продажів, і портфоліо продуктів, які компанія продає за кордон. Зокрема, до 16-ти країн експорту долучились Ізраїль, Кенія, Бангладеш та Пакистан. А окрім пресованих та сухих хлібопекарських дріжджів, дріжджового концентрату та спеціальних дріжджів, почали експортувати пивні і алкогольні дріжджі, пробіотичні дріжджі та кормові добавки для тваринництва.

Кормові добавки для тваринництва компанія виготовляє під брендом «EnzActive».  Це перший продукт, який «Ензим» випустив на ринок у рамках стратегії перетворення в біотехнологічну компанію. Вони натуральні, виготовлені на основі дріжджової клітини, містять у собі цілий комплекс поживних речовин та замінюють антибіотики і штучні стимулятори росту у годівлі свійських тварин. Зараз у лінійці EnzActive є чотири кормові добавки, три з яких розробили та випустили на ринок у минулому році.

Створенням і тестуванням нових продуктів на «Ензимі» займаються науковці власної лабораторії досліджень та розробок (R&D). Окрім кормових добавок, фахівці працюють також із дріжджовими екстрактами. Це натуральні та корисні замінники штучних підсилювачів смаку в їжі, які отримують з дріжджових клітин.

Ці продукти з наступного року компанія планує першою почати випускати в Україні. Для цього поруч із існуючим дріжджовим заводом у Львові зводять новий виробничий комплекс, на будівництво якого у 2020-му вдалося залучили фінансування Європейського банку реконструкції та розвитку.

«У новий завод ми інвестуємо близько 25 мільйонів Євро. Більша частина цієї суми – це зароблені кошти «Ензиму», які акціонери товариства акумулювали для розвитку підприємства. Та 10 мільйонів – це дофінансування, яке ми отримали від ЄБРР. 

Для нас це велика довіра з боку Банку і хороший показник якості менеджменту в компанії», - розповідає генеральний директор «Компанії Ензим» Андрій Цегелик.

За його словами, перш ніж отримати кредит компанія пройшла екологічний, соціальний і технічний аудити.

«Безумовно, ЄБРР приділяє велику увагу екології, безпеці та охороні праці на проектах, які вони фінансують. Фактично з їхньої ініціативи ми не тільки впровадили ці механізми, але й пройшли аудити та отримали відповідні сертифікати ISO: із системи екологічного управління  – 14000, та з безпеки праці – 45000. І це ще одне велике наше досягнення у 2020-му.

Екологічний сертифікат «Ензим» отримав одним із перших на заході Україні. Це нас ставить в один ряд з великими транснаціональними компаніями, такими як Nestle, Carlsberg, Bosch. Ми – українська компанія з європейським підходом до ведення бізнесу та зі своєю історією успіху і традиціями. Разом з цим, ми постійно реалізовуємо екологічні проєкти, мета яких – мінімізувати вплив на довкілля та зберегти невідновлювальні природні ресурси. Ми долучаємось до громадських екологічних ініціатив, консультуємо компанії щодо питань енергоефективності та впровадження екологічних проектів», - додає Андрій Цегелик.

Загалом у 2020 році обсяг реалізованої продукції «Ензиму» зріс на 5% та склав 46,4 тисячі тонн. Компанія продовжує утримувати лідерські позиції на дріжджовому ринку України – її частка за підсумками складає 52%.

Довідково.

«Компанія Ензим» – українське підприємство зі Львова, працює із 1994 року. Найвідоміше на ринку завдяки власному бренду «Львівські дріжджі».

Окрім сухих та пресованих виготовляє також пивні та алкогольні дріжджі, додатки та суміші для хлібопекарської та кондитерської галузі під торговою маркою «ВІТАПАН».

Із 1996 року і донині – єдиний виробник сухих хлібопекарських дріжджів в Україні.

У 2014 року «Ензим» почав трансформацію із дріжджового заводу у міжнародну біотехнологічну компанію. Залучивши українських науковців та іноземних консультантів, тут поглиблено вивчають можливості дріжджової клітини.

У 2017 році на ринок вийшла перша кормова добавка для тваринництва – активні кормові дріжджі EnzActive.  

Якість продукції «Компанії Ензим» підтверджена сертифікатами міжнародного зразка ISO 22000, FSSC 22000, GMP+, Kosher та Halal.

Фотогалерея