УКР

«Компанія Ензим» майже повністю перейшла на біогаз

29 Січня 2020

«Компанія Ензим» вклала близько 13 мільйонів Євро у будівництво і модернізацію власних очисних споруд та установки для генерації біологічного газу. Завдяки цій технології підприємство щороку економить 3,7 млн. м3 природного газу, який може йти на потреби інших споживачів.

Реалізацію екологічного проекту розпочали у 2003 році. Вивчаючи іноземний досвід та передові технології, «Компанія Ензим» першою в Західній Україні побудувала власні очисні споруди та установку, яка виробляє газ зі стічних вод підприємства. У 2016 році провели другий етап модернізації, у 2018 – третій. І вже сьогодні від 70 до 90% потреб підприємства в природному газі заміщає біогаз.

«В майбутньому плануємо повністю відмовитися від використання природного газу, – розповідає технічний директор ПрАТ «Компанія Ензим» Олег Сова. – А із його надлишків можна буде виробляти електричну енергію. Гадаю, у недалекому майбутньому ми будемо вже на рівні, та навіть ефективнішими за аналогічні виробництва західного світу».

Біогазова установка має замкнутий виробничий цикл, є безвідходною і безпечною для навколишнього середовища. Технологічний процес передбачає кілька стадій очищення стічних вод і базується на застосуванні біологічної (анаеробної та аеробної) очистки. Отриманий внаслідок такої очистки біогаз використовується для виробництва пари, яка йде на потреби підприємства. Мул, який утворюється, періодично відбирається і служить добривом для сільськогосподарського виробництва. Але найголовнішим результатом є те, що запуск біогазової установки у комплексі з очисними спорудами дозволив компанії практично повністю відмовитись від природного газу, і тим самим зберегти невідновлювальні природні ресурси.

Вибір способу утилізації відходів зробили на користь біогазової установки, яка хоч і є значно дорожчою за альтернативну випарювальну, але має кращі екологічні та енергоефективні показники. Станом на сьогодні її продуктивність складає 620 м3/год. при проектній 900 м3/год. Це означає, що за внаслідок генерації біогазу підприємство економить 3,7 млн. м3 природного газу на рік. Якщо врахувати, що споживання газу для побутових потреб у 2018 році з розрахунком на одного абонента склало 1309 м3, то зекономлений «Ензимом» обсяг газу заміщує річну потребу майже 3 000 споживачів.

Роботу системи налагоджували у тісній співпраці з європейськими фахівцями, які уже мали подібний досвід – нідерландськими, німецькими, польськими компаніями. А вже сьогодні «Компанія Ензим» ділиться власним досвідом з іншими: в рамках проекту «Консультування підприємств щодо енергоефективності» на базі підприємства проходило одне з засідань Мережі енергоефективних підприємств Львівщини, на якому менеджмент «Компанії Ензим» поділився успішними рішеннями в енергетиці.

 «Цей проект – наша інвестиція в екологію міста та збереження невідновлювальних природних ресурсів, – наголошує Олег Сова. – За весь час реалізації компанія вклала в нього 13 млн. євро. Але ми переконані, що це успішні та правильні інвестиції: вони не лише виводять підприємство на рівень європейських виробників, але й відповідають європейським вимогам реформування енергетики та довкілля».

Фотогалерея