За підтримки «Компанії Ензим» запрацювала перша в Україні шкільна біотехнологічна лабораторія

21 Грудня 2020

Практика, якої не вистачає в школі. У біотехнологічній лабораторії в Lviv Open Lab на Сихові розпочалось навчання для пілотної групи студентів – восьми учнів 9-11 класів львівських шкіл, які захоплюються вивченням біології та хімії.

Загалом подали заявки понад 30 охочих навчатися. Відбирали їх на основі рівня знань та мотивації – підлітки писали мотиваційний лист, складали короткий тест за шкільною програмою та проходили співбесіду. На пілотний курс прийняли тих, хто має хороші базові знання та бачить своє майбутнє у професіях, пов’язаних із біотехнологіями.

«Основна мета заснування цієї лабораторії – це профорієнтаційна робота, оскільки таке інтерактивне вивчення науки допоможе ознайомитися із сучасними професіями, пов’язаними із багатьма галузями біологічної науки, а саме: біотехнолог, мікробіолог, фармацевт, еколог, біоенергетик, біохімік, генетик, ембріолог тощо», - розповідає викладач шкільної біотех-лабораторії Андрій Савчук.

Він працює вчителем біології Львівського фізико-математичного ліцею та раніше вів пробний курс із основ біотехнології, який проводили для учнів фізико-математичного ліцею на базі «Компанії Ензим».

Навчальна програма курсу в лабораторії на Сихові – це близько 70 годин, 2 практичні заняття на тиждень у будні впродовж шкільного навчального року, в позаурочний час. А по суботах відбуваються лекційні заняття, щоб пояснювати учням теорію. Також, якщо дозволятиме епідеміологічна ситуація, відбуватимуться екскурсії на профільні виробництва та науково-дослідні станції нашого міста.  

У шкільній біотех-лабораторії старшокласники розширюватимуть отримані у школі знання з природничих наук, відвідуватимуть лабораторні заняття та проводитимуть досліди. За словами викладача Андрія Савчука, для роботи тут є багато вузькопрофільних приладів – таке обладнання є навіть не у всіх студентських лабораторіях:  

«У нас є стерильна зона для роботи та експериментів з мікроорганізмами, обладнання для вирощування мікроорганізмів, як наприклад температурні інкубатори, також є мікроскопи, центрифуги. Це дуже цінно. У наших студентів, так би мовити, очі розбігаються, коли вони заходять і бачать, з чим будуть працювати».

Ідея такого освітнього проекту з біотехнології зародилась у середовищі кластеру «Біотех і Фарма», який створили у Львові два роки тому. У цьому проекті учасники кластеру вирішили об’єднати зусилля заради розвитку молоді в науковій галузі.

Відтак, Львівська міська рада забезпечила ремонт в приміщеннях, а спеціалізоване обладнання для лабораторії закуповують ПрАТ «Компанія Ензим», ТОВ «ХЕМА» та UNILAB. Операційне управління та адміністрування здійснює громадська організація «MakerSpace Lviv».

«Щиро радіємо, що цей проект, в якому об’єднались зусилля багатьох людей із різних середовищ, вийшов на стадію безпосередньої реалізації. Увесь час, поки в приміщеннях Lviv Open Lab тривали ремонтні роботи, ми готувались до того, аби наповнити цей простір сенсами і можливостями для учнів: обирали педагога, узгоджували і апробували програму, закуповували обладнання, з яким діти працюватимуть. 

Безумовно, певний час лабораторія ще працюватиме в пілотному режимі, адже таких курсів раніше в Україні не існувало і ми першопрохідці. Але в разі потреби спільно з викладачем будемо коригувати програму.

Маємо надію, що цей інноваційний простір і підхід мотивуватимуть дітей розвиватися у цій сфері, обирати фах, пов’язаний із біотехнологією, прагнути до наукових винаходів чи створення власних стартап-проектів», – каже голова наглядової ради «Компанії Ензим» Олена Вовк.

«Пригадую, як я робив перші досліди у хімічній лабораторії Львівської Політехніки, у молодшому шкільному віці. Мені буквально «поставили руки та голову» на вибір фаху.

Ми – хіміки, біологи, біотехнологи, маємо неповторну моторику рухів та спосіб мислення – так само, як будь-який ремісник або митець, і цим навичкам краще вчитися якомога раніше. Хочу відзначити, що учні працюватимуть не на «іграшкових» навчальних приладах, а саме на тих, якими весь світ користується прямо зараз. Те ж стосується і методів, яким будуть навчати – той, хто їх опанує, може повноцінно працювати в нашій галузі вже з повноліття.

Я впевнений, що хтось з учнів, які будуть вчитися у сихівській лабораторії, у майбутньому стане біологом – викладачем або вченим. Але ще більше мрію, що хтось опанує наше ремесло і стане за верстати, відкриє власну справу та прикладеться до розвитку промисловості», – коментує Юрій Лебедин, керівник групи компаній «Хема».

Фотогалерея