Пошкодження на відремонтованій Личаківській: чому вони виникли і що буде далі?

20 Квітня 2021

Ремонт вулиці Личаківської на ділянці від вулиці Букової до межі міста стартував 27 травня 2020 року. Дорогу відкрили для проїзду транспорту ще наприкінці минулого року. Однак ремонтні роботи не завершені досі – зараз підрядна організація ТзОВ «Автомагістраль-Південь» продовжує облаштовувати хідники.

Минулого тижня львів’яни поскаржились на тріщини та провали, які вже з’явились на новозбудованому хіднику.  

«Будівництво підпірної стінки спровокувало зсув. Відповідно, «Ензим» тепер укріплює ухил, після чого хідник відремонтується», – повідомив заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Андрій Білий.

Втім, у цій ситуації не все так однозначно, наголошують в «Компанії Ензим». Адже там, де стався зсув над підпірною стінкою, хідник не пошкоджений. 

То в чому ж причина?

«Зводити підпірну стінку ми почали восени 2020 року. Але ще влітку насторожились, адже зафіксували порушення зі сторони підрядника, який виконував ремонтні роботи на вулиці Личаківській.

У період з 7 до 18 липня їхня техніка здійснила близько 20 скидів суміші землі та асфальту на схил над нашим будмайданчиком. На усні зауваження працівники підрядника не реагували, тож компанія надіслала відповідного листа дирекції підприємства та ЛКП «Львівавтодор» як замовнику робіт.

Ми застерігали, що такі дії неправильні і можуть призвести до зсувів та пошкоджень дороги», – розповідає генеральний директор «Компанії Ензим» Андрій Цегелик.

Техніка підрядної організації висипає землю на схил

Скан-копія листа щодо скидів землі

Також під час виконання ремонту підрядник зрізав дерева з обох сторін дороги без врахування можливого негативного впливу на ґрунти та схили.

«Ми чудово розуміємо, що коренева система дерев утримувала весь схил від сповзання. Зацікавленості та потреби у вирізанні дерев в компанії не було - ми не проводили жодних робіт безпосередньо на схилі», - наголошують в «Ензимі». 

Восени компанія звернула увагу на ще одну прогалину в ремонті вулиці. Водоскидні дренажні труби з-під дороги виводили воду просто на схил, без подальшого збору її у каналізаційні колодязі. Потік води, який викидається у дощові періоди, може призводити до підтоплень, пошкоджень чи руйнувань на ділянці. Відтак, «Ензим» скерував ще одне звернення до Львівської міської ради із проханням усунути недоліки.

Скан-копія листа щодо водостоків

«На схилі видно темні мокрі насипні грунти, якими підсипали і розширили дорогу під час реконструкції. А також труби, які виводять дощові стоки. Як результат, від води насипні грунти сповзають і руйнується інфраструктура вулиці», – коментує генеральний директор «Компанії Ензим» Андрій Цегелик.

У компанії зауважують, що тріщини та відшарування хідника відбуваються саме там, де через опади підмивається дорожнє полотно і неналежно організований водовідвід.  

Навесні 2021 року, в процесі будівництва компанією підпірної стінки, на кінцевій ланці, стався зсув.

«Ми одразу призупинили роботи, вжили термінових заходів для тимчасового укріплення схилу та організували обстеження схилу спільно із геологами та фахівцями будівельних компаній. Ми зі всією відповідальністю до цього поставились, та робимо все можливе, щоб негативних процесів на нововідремонтованій вулиці не відбувалося. На сьогодні, підпірна стінка споруджена, схил укріплено. Плануємо підсипати цю ділянку, щоб відновити природній ухил і засіємо травою чи укріпимо геотекстилем, щоб зупинити ерозію. Але очевидно, що там стабільна ділянка. Дерева вздовж дороги також це доводять», – каже Андрій Цегелик.

Висновки експертної групи підтвердили, що причини зсуву – у неналежному облаштуванні водовідведення та насипанні ґрунтів у процесі ремонту вулиці Личаківської, а будівництво підпірної стінки – не основна причина руйнувань. Більше того, небезпека появи тріщин є не лише на ділянці, де ведеться будівництво, але й по всій протяжності схилу. 

Скан-копія повного акту-обстеження

«Компанія Ензим» проводитиме укріплювальні роботи у місці зсуву в межах будівництва підпірної стінки для майбутнього заводу.

«Вочевидь, при складанні проекту реконструкції дороги не було враховано детальний план розвитку території і вплив цієї реконструкції на наше підприємство та проект, який ми реалізовуємо. Втім, уся виробнича інфраструктура «Ензиму» розташована в низовині і цей схил може мати великий вплив на подальшу життєдіяльність підприємства. Тому наша компанія як ніхто зацікавлена у стабілізації ситуації. 

Ми перебуваємо у постійному контакті з представниками міської ради, ЛКП «Львівавтодор» та будівельної компанії і щодо організації водовідведення зі схилу та його впорядкування, і щодо укріплення схилу.

Ще раз хочемо наголосити, що у місці зсуву, в межах будівництва нашої підпірної стінки, ми безумовно будемо власними силами виконувати роботи з укріплення. Та вкотре звертаємо увагу на якість виконання робіт підрядною організацією», – каже генеральний директор «Компанії Ензим» Андрій Цегелик.

Нагадаємо, «Компанія Ензим» будує новий завод на ділянці, сусідній із існуючим виробництвом. Тут підприємство виготовлятиме інноваційні продукти – дріжджові екстракти, які замінюють штучні підсилювачі смаку в їжі. 

Сьогодні «Компанія Ензим» є лідером українського ринку дріжджів. 45% всієї продукції експортує до 23 країн світу. На підприємстві працюють понад 360 осіб.

Фотогалерея